Kandidáti do krajských voleb 2016 z okresu Třebíč na tomto odkazu -www.kdutrebicsko.cz
V úterý 21.6.2016 proběhla v okresní kanceláři KDU-ČSL Třebíč, beseda nad knihou historika, spisovatele, docenta Michala Stehlíka Babické vraždy 1951. Vysoká návštěva posluchačů a diskutujících vytvořila živou diskusi nad brutálními činy padesátých let. Po besedě proběhla autogramiáda.
Zájezd za Chudobkou do Orlických hor
Padesátka poutníků z Třebíčska se v sobotu 11. června 2016 vypravila na autobusový poutní zájezd pořádaný Městskou organizací KDU-ČSL v Třebíči. Cílem zájezdu bylo setkání přátel „Chudobky z Orlických hor“ – stigmatizované trpitelky Aničky Tomanové (1907 – 1957). Tématem letošního setkání, které každoročně pořádá Sdružení Anny Bohuslavy Tomanové, byla Anička a rodina. Anička své utrpení a nemoci obětovala za kněze, národ, mládež i rodiny. Sama hojně využívala dobrodiní rodiny, z níž vzešla. Láskyplně se zapojovala do jejího chodu jako dcera, sestra a později i teta a může tak být vzorem i pro rodiny současné.
Těsně před desátou hodinou nás přivítal starobylý kostel Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Orlicí. Zde bylo setkání zahájeno mší sv., kterou celebroval P. Bogdan Sikora, OFM Conv., provinciál českých minoritů z Brna. Poté následovala působivá pobožnost u hrobu Aničky na místním hřbitově. Na následující program jsme se přesunuli do nedaleké sokolovny, kde pro nás organizátoři připravili nejen výborný oběd, ale také kávu s bohatým sladkým občerstvením. Odpoledne bylo věnováno katechezi o rodině, svědectví očitých svědků i těch, kteří byli na Aniččinu přímluvu vyslyšeni.
Naše další putování směřovalo až na hranici s Polskem, do Neratova. Zde se nás ujala pastorační asistentka paní Marie Adámková, která nás provedla historií i současností tohoto působivého poutního místa. Zdejší kostel Panny Marie Nanebevzaté má pohnutou historii. 10. května 1945 po zásahu střelou z pancéřové pěsti Rudé Armády vyhořel. Požár zničil střechu, roztavil hodinový stroj i zvon, avšak interiér byl uchráněn silnými cihlovými klenbami. Přes snahu místních o opravu se klenby propadly a na kostel byl v r. 1973 vydán demoliční výměr. K demolici však, díky nedostatku financí, naštěstí nedošlo. Nová historie kostela se začala psát až po r. 1989 - po zápisu do Státního seznamu památek v r. 1992 se započalo s jeho rekonstrukcí. Obnovu provádí neratovská farnost v čele s místním farářem Mons. Josefem Suchárem ve spolupráci se Sdružením Neratov. Doslova jako bájný Fénix z popela vstává monumentální stavba kostela s pohledem „do nebe“ (skleněnou střechou) a do Neratova se vrací život. Sdružení Neratov zde pomáhá potřebným – provozuje chráněné bydlení, speciální školu, hospodu, farmu, chatu s ubytováním, chráněné dílny i prodej výrobků z těchto dílen.
Ještě společné foto a už se s Neratovem loučíme… Počasí nám přálo, po celý den panovala skvělá nálada a domů jsme se vraceli plni hlubokých zážitků. Poděkování patří rovněž našemu řidiči panu Václavu Hrůzovi, který nás, navzdory četným objížďkám, bezpečně dopravil nejen na tato krásná místa, ale také nazpět. Věříme, že tento náš společný výlet nebyl posledním.
Marie Dudíková
7.4.2016 VČS MěO Třebíč
Dne 7. 4. 2016 proběhla výroční členská schůze MěO Třebíč. Přikládáme prezentaci se zprávou předsedy.
23.3.2016
22.03.2016 Třebíčští lidovci besedovali o Velikonocích
Velikonoce v lidové tradici a kultuře - takový byl název i téma další z řady přednášek Městská organizace KDU – ČSL v Třebíči, která se uskutečnila v úterý 22. března 2016. Nejvýznamnější křesťanské svátky z perspektivy lidových zvyků, obřadů a tradic představil rektor Západomoravské vysoké školy ThLic. PhDr. Marek Matějek, Ph.D. Th.D., který bude jako nestraník hájit barvy KDU – ČSL v podzimních volbách do krajského zastupitelstva.
Přednáška, symbolicky zasazena doprostřed Pašijového týdne, představila Velikonocemi tak, jak je slavili naši předci. Autor nás provedl celou postní dobou a vyložil symboliku postních nedělí. Mohli jsme sledovat, jaké zvyky se vztahovaly k jednotlivým dnům Velikonoc – Zelenému čtvrtku, Velkému pátku, Bílé sobotě, Hodu Božímu i Červenému pondělí. S úžasem jsme se museli sklonit před životem našich babiček a pradědečků, který probíhal v těsné provázanosti s přírodou a jejími cykly. Z českého i moravského venkova k nám promlouvaly nejen nejrůznější zvyky a obyčeje, ale také typické pokrmy prostých lidí. Seznámili jsme se rovněž s projevy hmotné kultury, která našla své vyjádření například v podmalbě na skle, výzdobě kraslic a nejrůznějších formách pomlázky.
Autor bezesporu dokázal, že je nejen fundovaným historikem, ale také poutavým vypravěčem, se kterým nám příjemný podvečer rychle utekl.
Marie Dudíková
22.3.2016 Přednáška Marka Matějky
21.1.2016 Přednáška vojenského kaplana
Zahraniční mise očima vojenského kaplana – toto téma první letošní přednášky MěO KDU – ČSL v Třebíči přilákalo ve čtvrtek 21. ledna, navzdory mrazivému počasí, do okresní kanceláře řadu zvědavých posluchačů. Přednášet přišel vojenský kaplan 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vicenice u Náměště nad Oslavou kpt. Mgr. Petr Němec, který bude jako nestraník hájit barvy KDU – ČSL v letošních krajských volbách.
Velmi poutavou formou představil posluchačům svoje zkušenosti ze zahraničních misí, kterých se zúčastnil. Jeho první misí bylo v roce 2006 Kosovo, poté následoval Afghánistán, a to hned dvakrát - v letech 2008 a 2009.
„Jsem si vědom toho, že veřejnost nás vnímá jako ty, kteří si jedou do zahraničí „na dovolenou“ a ještě si k tomu přijdou na slušné peníze,“ říká s úsměvem. Realita však zdaleka není tak idylická. „V Kosovu jsme se do žádných velkých vojenských akcí nedostali, většinou tam šlo pouze o lokální konflikty. Opravdové nebezpečí a opravdovou válku jsme zažili až v Afghánistánu,“ vzpomíná. „Zde bylo všechno jiné. Veškerý náš život se odehrával v kontejnerech. V nich jsme i přespávali – čtyři v jednom. Kromě „ponorkové nemoci“, horka (40 – 50 stupňů ve stínu) a sucha nás také sužovala spousta nepříjemných i jedovatých živočichů. Byli tam komáři a hadi, napadaly nás také sulifugy. Jsou to obří pavoukovci, kteří se živí vším, na co přijdou – včetně mršin. Takže jejich kousnutí je zárukou, že vás nějaká infekce nemine. Byli jsme v místě, kde je nejvyšší počet úmrtí na malárii na světě. Když k tomu připočtete každodenní konfrontaci s válkou - ostřelováním i sebevražednými atentáty, je to jiná realita, úplně jiný svět než ten, který můžeme sledovat z křesla u televizních zpráv. To, co si z takové mise odnesete, vám už navždy zůstane v hlavě “
Kromě toho, že vojenský kaplan musí zvládat vše, jako ostatní vojáci, musí být ostatním ještě oporou a posilou v těžkých chvílích, kterých na zahraničních misích rozhodně není málo. Navzdory tomu dokáže dnes Petr Němec o těchto událostech hovořit s nadhledem i humorem sobě vlastním. Posluchači mohli pouze litovat, že toto zajímavé vyprávění mělo také svůj konec.
Marie Dudíková
1.1.2016
26.11.2015 Členská schůze MěO KDU-ČSL Třebíč
Ve čtvrtek 26.11.2015 proběhla v prostorách zrenovované okresní kanceláře členská schůze MěO KDU-ČSL Třebíč. Na členské schůzi předseda MěO Bc. Miroslav Krupica MSc zrekapituloval činnost městské organizace v tomto roce. Další informace doplnila místopředsedkyně výboru MěO Mgr. Marie Dudíková. Informovala o nadcházejících krajských volbách, které se uskuteční na podzim v příštím roce. Všichni měli možnost diskutovat o aktuálních záležitostech s členy výboru. Jednání se účastnil i starosta a zastupitelé za KDU-ČSL ing. Pavel Janata, ing. Josef Klíma a MUDr. Ondřej Križan. Diskuze byla široká a věcná. Po skončení členské schůze se většina zúčastněných přesunula na přednášku o Aničce Tomanové. Bylo to příjemné zakončení hezkého večera.
26. 11. 2015 Chudobka z Orlických hor
V příjemné, téměř už adventní atmosféře se uskutečnila poslední letošní přednáška Městské organizace KDU – ČSL v Třebíči. Ve čtvrtek 26. listopadu 2015 byla ve zcela zaplněném přednáškovém sále okresní kanceláře představena životní píseň lásky a oběti stigmatizované Aničky Tomanové - „Chudobky z Orlických hor“. Její osudy přijel přiblížit předseda Sdružení Anny Bohuslavy Tomanové Ing. Petr Vlasatý. Cílem tohoto sdružení je shromáždit svědectví dosud žijících pamětníků Aničky a připravit tak podklady k její možné beatifikaci. Podle původního plánu se na prezentaci měla podílet také Mgr. Simona Nagyová, notářka přípravy beatifikačního procesu.
Přestože do Třebíče z důvodu nečekaného onemocnění nepřijela, přednáška zcela určitě neztratila nic ze svého duchovního náboje.
Zájemcům byl nejprve promítnut dokumentární film „Chudobka bílého Krále, který mapoval místa Aniččina pozemského života. Vystoupila v něm celá řada svědků – současníků stigmatizované Aničky: byli to přátelé a příbuzní, nechyběli ani duchovní vůdci z řad kněží. V následné neformální besedě se zájemci dověděli spoustu zajímavostí ze života této pozoruhodné ženy, která sama sebe nazývala chudobkou. „Této květince neuškodí mráz ani sucho, i pošlapat se může a roste dál, nic jí neublíží…“
Anna Bohuslava Tomanová (1907 – 1957) již v útlém dětství utrpěla úraz, po kterém postupně ochrnula a byla tak zcela odkázána na pomoc druhých. Vynikala láskou ke svátostnému Spasiteli a k Matce Boží, s nimiž tajemně hovořila také v četných extázích. Když byl její bratr Bernard vysvěcen na kněze, obdržela všechna stigmata. Její život se vyznačoval poslušností, pokorou a velkou láskou ke kněžství. Na její přímluvu docházelo k četným uzdravením, kdy Anička brala na sebe nemoci druhých. Také v současnosti, téměř šedesát let po Aniččině smrti, se věřícím dostává podivuhodného vyslyšení. Její hrob v Klášterci nad Orlicí se stal cílem mnoha poutníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.
Marie Dudíková
Svatomartinské slavnosti v Třebíči
Jako každoročně, tak i letos zavítal do Třebíče svatý Martin. Navzdory téměř jarnímu počasí přijel na bílém koni (nikdo z přítomných však nelitoval, že sníh zatím nepřivezl). Družina ho doprovodila na Karlovo náměstí, kde byl připraven bohatý program zakončený ohňostrojem. Návštěvníci také mohli ochutnat svatomartinské víno, které bylo nabízeno 11. 11. od symbolických 11 hod 11 min.
Program pokračoval v kostele sv. Martina. Spoustu zajímavostí ze života tohoto světce poutavě přiblížil o. Jiří Dobeš. Vyvrcholením oslav pak byl varhanní koncert, na kterém zazněla díla A. Vivaldiho, G. Pucciniho, G. F. Händela a dalších v podání Anny Kolaříkové (varhany) a Jany Jedličkové (soprán).
Po skončení koncertu měli posluchači možnost prohlédnout si královský nástroj pěkně z blízka. Zájemci si také mohli zakoupit adopční certifikáty jednotlivých varhanních píšťal. Jedno „dítko“ adoptovala také Městská organizace KDU – ČSL v Třebíči. Výtěžek z prodeje těchto certifikátů jde na realizaci stavby nových třímanuálových varhan z varhanářské firmy dílny Kánský – Brachtl.
Už nyní vás zveme do kostela sv. Martina na další varhanní koncert duchovní hudby, který se uskuteční v neděli 29. listopadu v 15:30 hod. Součástí tohoto koncertu bude žehnání varhan po dokončené 1. etapě jejich stavby.
Marie Dudíková
16.10.2015 Místopředseda KDU – ČSL v Třebíči
Mariánská poutní místa - takový byl název i téma další z řady přednášek pořádaných Městskou organizací KDU-ČSL v Třebíči, která se uskutečnila v pátek 16. října 2015. Toto téma přijel prezentovat člověk nanejvýš povolaný - historik, vysokoškolský pedagog, místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Mgr. Jiří Mihola, Ph.D. Posluchači, které neodradilo ani extrémně nepříznivé počasí, rozhodně své účasti nelitovali.
Dostali možnost dovědět se spoustu zajímavých informací o počátcích poutního ruchu na Moravě, o kterém nám vyprávějí tzv. zakladatelské legendy. Jsou to příběhy spojené se zázračnou událostí (nejčastěji uzdravení nebo pomoc v nebezpečí a nouzi), jejichž aktéry většinou nelze pro nedostatek pramenů spolehlivě historicky doložit či datovat. Legendy dokladovaly starobylost poutního místa a sehrály důležitou roli zejména v barokní době, a to i přes nápadnou podobnost některých z nich. Nejstarší moravská poutní místa - Velehrad, Tuřany, Křtiny a Žarošice spojují úctu cyrilometodějskou a mariánskou. Podobně jako v mnoha okolních zemích se stala úcta k Bohorodičce hlavním nosným pilířem křesťanských poutí na Moravě (na rozdíl od Čech, kde vedle úcty k Panně Marii existovala silná úcta k zemským patronům v čele se sv. Václavem). V období kolem r. 1240, kdy Moravě hrozil vpád Mongolů, se lid znovu utíkal pod ochranu Panny Marie. V tomto období mají své počátky další poutní místa, jako např. Svatý Hostýn nebo Vranov u Brna. Vzrůst poutní aktivity ve 13. století umožnil také prudký nárůst církevních řádů a jejich klášterů. K nejznámějším poutníkům českého i evropského středověku bezpochyby patřil král a císař Karel IV. Ten také daroval brněnskému augustiniánskému konventu sv. Tomáše ikonu Moravské divotvůrkyně a ochránkyně Brna ze 13. století., která byla podle tradice vytvořená rukou evangelisty sv. Lukáše. Brzy se stala nejznámějším a nejuctívanějším milostným obrazem Moravy.
Marie Dudíková
13.9.2015 Farní den U Kostelíčka
Jako každoročně, tak i letos se na sklonku léta sešli třebíčští farníci na tradiční „pouti U Kostelíčka.“ Pro návštěvníky, které neodradilo ani větrné počasí, byl připraven pestrý program: zahrála schola z Blížkovic, bylo možné vystoupat na nově otevřenou vodárenskou věž, která se proměnila na rozhlednu s krásným pohledem na město, nechybělo ani bohaté občerstvení. S poutavým vyprávěním o tom, „Jak se dělají lidové misie“, mezi nás zavítal Mons. Jan Peňáz, známý poutník a křtinský farář. Po celé odpoledne byl pro děti připraven skákací hrad, který zapůjčila Městská organizace KDU-ČSL v Třebíči. Mons. Peňáz byl také hlavním celebrantem mše svaté v předvečer svátku Povýšení sv. kříže, která byla sloužena za prohloubení náboženského života v Třebíči.
Marie Dudíková
11.9.2015 „Ženské peklo“ v Třebíči
Široké veřejnosti byla určena další z cyklu přednášek pořádaných MěO KDU-ČSL v Třebíči. Zcela zaplněná zasedací síň okresní kanceláře přivítala v pátek 11. září MUDr. Helenu Máslovou, která zde prezentovala téma velice aktuální. Přednáška s názvem Ženské peklo, která poprvé zazněla v Brně v březnu letošního roku v rámci XII. konference Zdravotník – křesťan v dnešní nemocnici, představila aktuální problémy (nejen) žen v globálních souvislostech. Autorka, která je zakladatelkou Centra psychosomatické péče v Praze, se věnuje převážně psychogynekologii, ženskému a reprodukčnímu zdraví. Vidí spojitost mezi fungováním těla, duševním životem, prostředím, v němž žijeme, emocemi, vztahy s ostatními lidmi a zejména tím, jak zpracováváme úkoly, které na nás život klade. Kritizuje současný stav, kdy se z ordinací praktických lékařů staly jakési „úřadovny“, kde se hlavně vydávají žádanky, neschopenky, recepty a razítka, a pacient je odtud distribuován na vyšší pracoviště. Zanikl komplexní pohled na zdraví člověka v psychosociálních souvislostech, ačkoli moderní věda o nich již nepochybuje. Bolest, nemoc i vnitřní nepohoda jsou informace, kterými k nám naše tělo promlouvá. Chceme – li se cítit lépe, je naším úkolem snažit se porozumět jeho řeči, a ne pouze umlčovat projevy. V dnešní hektické době je obzvlášť důležité, aby si každý z nás ujasnil své priority.